Canlı performansta sound geliştirici temel seviye tavsiyeler

Red Bull Saklı Sahne_Duman (1)kkKayıtta müziğinizin nasıl tınladığını kontrol etmek çok zor olmasa da, canlı performansların hikayesi bambaşka olabiliyor.

Müziği kaydederken düşük kalitedeki sound’u manipüle etme ya da temizleme fırsatınız olabiliyor.

Diğer tarafta canlı performans yapanlar, sound kalitesini tonlama ya da editleme lüksüne sahip değiller. Canlı performansların farklı mekanları ve farklı enstürümanların seslerini koordine edebilmesi için müzikal sanatçılara ihtiyacı vardır.

Canlı performanslarını geliştirmek isteyen müzisyenler için iyi sound yakalamak konusunda işte size 3 temel tavsiye.

Dengeli Enstrüman Volümü

Canlı performans kalitesinin en temel ve kritik noktalarından biri dengeli enstrüman volümüdür. Temiz ve bileşik bir sound duymanın anahtarı, hiçbir enstrümanın, grubun diğer elemanlarının üzerinde olmamasıdır.

Davul ve gitar amfileri sıklıkla vokalin üzerine çıkar ve cızırtılı, boğucu duyulur. Özellikle küçük sahnelerde, davul sahnedeki en yüksek sesli entrüman olduğu için bu yaşanır. Performansınızı defalarca prova ederek, davulcunuzun vokalin gerisinde ikincil bir pozisyonda kalmayı öğrenmesini sağlamalısınız.

Gitar amfilerine gelince, diğer enstrümanları harcamamak için orta seviyede kalmalarını önermelisiniz. Eğer gitarın yüksek sesi kendi mekanizmasından kaynaklanıyorsa, amplileri müzik grubunun geri kalanı üzerinde etkisini azaltmak için seyirciden uzaklaştırmak gerekebilir.

Mikrofon Pozisyonlama

Vokalistlerin sahnedeki mikrofon yönetimi ürettikleri ses üzerinde büyük etki sahibidir.

Çoğu vokalistin yaptığı  hatalardan biri, mikrofona ağzını yapıştırmak ya da ellerini mikrofonun üst kısmına yerleştirmeleridir. Eğer eliniz mikrofonu kapatıyorsa, ses teknisyenlerinin volümü kontrol etmesi zorlaşır ve feedback oluşur.

Dolayısıyla, ya feedbackle karşılaşırsınız ya da sesiniz boğulur. İkisi de işinize yaramaz.

İstenmeyen feedbackler mikrofonu monitöre bakacak şekilde tuttuğunuzda da oluşur. Monitöre yakın yerde elinizi oynatmamalısınız aksi taktirde oluşuacak feedback seyirciyi sağır edebilir.

Equalization

Ekipmanınızın ayar derecelerini belirleyen, sahnenin büyüklüğü, şekli ve akustiğidir.

Özellikle, sound checklerde dikkat etmeniz gereken bass’lardır. eğer performans sergileyeceğiniz oda basaları yutuyorsa, bas amfisini bir kaç level yükseltmelisniz. diğer yanda, yüksek basslı bir odada, daha net sound için seviye düşürülmelidir. Bu tarz ayarlar için kafanız rahat etsin isterseniz, şu test aletini inceleyebilirsiniz: solinst model 122.

Aynısı tizler için de geçerlidir, vokal ve davulun perdelerini azaltılmalı ve feedbackler temizlenmelidir. bu ayarlamalar için doğru seviyeyi bulacak kaliteli bir equalizer kullanmak, sahnenin büyüklüğü, şekli ve akustiğine bağlı olarak değişmeyecek şekilde sistemli ve düzenli performans sunmanıza büyük oranda yardımcı olacaktır.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s