Bir prodüktöre ihtiyaç duymanın olası nedenleri

productor

Müzik parçalarınız var. Yeteneklisiniz. Kendi kendinize albümünüzü hazırlamayı mı düşünüyorsunuz? Burada bir prodüktörle çalışmayı neden dikkate almanız gerektiğiyle ilgili bir kaç önemli neden okuyacaksınız.

Sizi ileri taşıyabilecek ve potansiyelinizin farkında olacak birine ihtiyacınız olacak. ilk bakışta bu sizi mutlu etmese de, “daha iyisini yapabilirsin,yapmalısın” diyecek birine ihtiyacınız var.

Dışarıdan bir göz gerçek yardımcıdır. Belki sesiniz yorgun duyuluyor. Belki şen şakrak bir müzik parçasını söylerken üzüntülü bir anınıza denk geldiniz. Bazen doğru analiz için taze ve dışarıdan kulaklara ihtiyaç vardır.

Sound imzanız olmalı. Eğer ses mühendisinizin yaratıcı olması için imtiyaz tanınmıyorsa, sizin kaydınız da mühendisin diğer projelerine benzer olacaktır. Bu zararsız bir benzerlik olsa da muhtemelen sizin hedeflediğiniz şey değildir. Phil Collins, Adele, Florence, the Machine vb seslerini düşünün. Sadece sesleri ve nasıl duyuldukları değil ama seslerini kullanış şekillerini de düşünün. Bu reverb, doubling ve diğer efektlerin kombinasyonuyla olmuş olabilir. Fakat doğru olmayan şey, aynı bileziğe kenetlenmek ve bunu güzel kabul etmektir. Esas nokta, içinde barındırdığı farkılılığı ortaya çıkaracak doğru muameledir.

Aranje, prodüktörün enstrümanıdır. Yaylı dörtlüleri ve üflemeli partileri yazmak konusunda belki usta olabilirsiniz, bu imkansız değildir fakat istisnadır. Bunu her sanatçı yapamaz.  Aslında bir çoğu, şarkının extra şeyler daha barındırabileceği gerçeğini bile göremez. İyi bir prodüktör ise, boşlukları duyabilir ve aşırıya kaçmadan nasıl doldurulacağını bilir. Doğru enstrümantasyon bir şarkıya hayat verebilir. Ek olarak iyi bir prodüktör, en iyi sound’u yakalamak için hangi enstrümanistleri tutacağını iyi bilir.

Size inanacak birine ihtiyaç duyacaksınız. Kulağa çok basit gelebilir, ama müziğinizi seven biri olduğunu ve size yardım etmeye çalışmaya hevesli olduğunu bilmek, ihtiyacınız olan enerji ve motivasyon için hayati önem taşır. ve Müzik gibi bir disiplinde — müzik piyasası endişe ve tereddütle doludur– bu basit şey inanılmaz derecede değerlidir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s