İyi cover nasıl yapılır?

Elinizdeki neyse ona yatırım yapın. Güçlü yanlarınıza eğilin. Eğer geniş bir aralığa hakimseniz, bunu büyük melodilerle gösterin (Queen, Mariah Carey vb). Eğer ortalama bir tonunuz var fakat harika bir groove hissiniz varsa, bunu ortaya çıkarmak için daha ritmik şarkılar cover’layın. Sizin için yazıldığını düşündüğünüz bir şarkı seçin.

Anahtarınızı bulun. Orijinal sanatçı G anahtarını tercih etmesi, sizin için de en iyisinin o olduğu anlamına gelmez. En iyi aralığınızı bulun ve kilit noktalara atış yaptığınızdan emin olun. Eğer bunu kendiniz yapmak istemiyorsanız, favori parçanızı size en uygun anahtara transpoze decek bir çok uygulama bulabilirsiniz.

Kendinize göre uyarlayın. Eğer bir düğünde çalmıyorsanız ve bu o çifte özel bir parça değilse, orijinal versiyonla nikah kıymış gibi hissetmeyin kendinizi. Farklı renkler ve süsler deneyin. Sanki bu şarkıyı siz yazmışsınız gibi sesinizi ve tonunuzu keşfedin.

Aranjeyle deney. İmzayı tamamen değiştirmeyi deneyin. Bir rock parçasını ballada dönüştürün. Caz akorlarını basit pop şarkısına dönüştürü. Ağır bir prodüksiyonu oldukça basit bir parçaya indirgeyin ( bu kişisel gelişiminiz için de büyük yarar sağlar).

İzin alın. Eğer canlı kullanacaksanız, büyük sorun teşkil etmez. Fakat cover’ı kaydetmeyi ve dünyaya sunmayı düşünüyosanız, lisans konularını göz ardı etmeyin.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s