İlk müzik parçanız için 8 adım: Fikirden profesyonel prodüksiyona

Fikirden ProdüksiyonaTüm dikkatleri üzerine çekebilecek bir şarkı yaratma fikrine sahip olmak herzaman heyecan vericidir.

Fakat o fikri bir müzik parçası ya da albüme dönüştürmek cesaret kırıcı bir süreç olabilir, özellikle de müzik prodüksiyonuna uzaksanız.

Bu yazıda, müzik parçalarını yaratırken tökezlemelerden kaçınmak için süreci arındıracağız.

1. Ton / Melodi:

En temel başlangıç noktası, aklınızdaki ton ya da melodidir.

Melodi örneği için en sevdiğiniz şarkıyı düşünün. şimdi sadece mırıldanın, sözleri söylemeyin. Evet işte bu, hiçbir müzik ya da söz olmadan çıplak mırıldanma, şarkının melodisini ortaya koyar.

Çok basit duyualabilir ama mırıldandığınız kısım şarkının kalbidir. Melodi yakalacı (catchy) olmalıdır ve dinleyenlerle bağlantı kurabilmelidir.

2. Sözler:

Melodinin, düşünce ve fikirlerinizi ifade edebilen iyi bir söz grubu olmalıdır. Bir söz yazarı tutabilir ya da kendi sözlerinizi yazabilirsiniz. Bu iki adım kendi arasında dönüştürelebilir.

Bazen, önceleri sadece bir kaç satır şarkı sözünüz olabilir, o zaman bu sözleri bir melodinin üzerine oturtma yoluna da gidebilirsiniz. iki yaklaşım da iyidir, doğru ya da yanlış yöntem diye bir şey yoktur.

3. Yerleştirme:

Melodiye, back ground müziği ve sözleri eklemeye aranje denir.

Bu, davullar, gitarlar, bass, yaylılar, perküsyon ya da egzotik sesleri bile içerir. Eğer müzik parçanız, rock, blues, caz ya da benzeri janralara dahilse, iyi grup arkadaşları ya da session players bulmalısınız. Session player’lar müzik grubunuza dahil olmazlar. Profesyonel şekilde ücret karşılığında sizin istediğiniz şekilde çalarlar.

Şarkınıza hangi müzik türünün uygun olduğuna karar vermelisiniz. ekip arkadaşlarınız ya session müzisyenler, siz şarkınızı kompoze ederken, ana müzik, ritm vb kmonularda size yardımcı olabilir ve şarkının iskeletine katkıda bulunabilirler.

Eğer müzik parçanız, club, drum ‘n’ bass gibi elektronik janraya ait olacaksa, tüm parçayı kompoze ve aranje edecek bir aranjör tutmalısınız. Aranjörler genellikle tek adamlık ordulardır ve inanılmaz geniş sound kütüphaneleri, entrüman koleksiyonları vardır, bunları kullarak müzik parçanızın tümünü kompoze ederler.

4. Prodüksiyona Hazırlık

Parça tamamlandıktan sonra, müzik grubunuzla tüm parçayı hakimiyetle çalana kadar pratik yapmalısınız, müzik grubu hatasız çalar hale gelmek zorundadır.

Böylelikle müzik parçanızın tüm yapısı tamamlanmış oluyor, bundan sonra vokallere, nakaratlara ve şarkının çalınma şeklinin yarattığı hissin tamamına dikkat etmelisiniz. Artık, tempo üzerinde emprovize yapabilir ya da şarkıyı daha iyi hale getirmek için çalım üzerinde değişiklikler yapbilirsiniz.

5. Stüdyo Kaydı

Şarkıcı ve müzisyenlerinizin provaları tamamlandığına inandıktan sonra, final kayıt için bir stüdyo kiralamalısınız.

Eğer tüm parçayı müzik programları ile kaydettiyseniz, stüdyoda sadece vokal kaydı alabilirsiniz. Fakat eğer janranız, Rock vb ise, tüm enstrümanları (davul, bass, gitar vs) ve vokal kayıtlarını stüdyoda almalsınız.

Doğru tempo ve perdeyi yakalamak için parçayı defalarca ama defalarca çalmak zorunda kalabilirsiniz.

6. Editing

Final parçayı kaydettikten sonra ve kayıttan memnun kaldıktan sonra, ses mühendisleri parçayı editleyecektir.

Kaydedilen tüm bölümleri itinayla inceleyecek, hataları ve parazitleri silecektirler. Aynı zamanda aralıkları da düzenleyebilir ve parçayı daha sıkı hale getirecek şekilde tempoyu uyarlayabilirler.

7. Mixing

Artık parçayı mixlemek için mühendisin ihtiyaç duyduğu malzemeler hazır.

Parçanızın ses dalgası kalitesini belirleyecek olan kritik prodüksiyon fazı işte tam da burası.

Enstrüman ve vokaller dahil tüm farklı bölümler, seviyelenir, dengelenir ve EQ’lanır, böylece şarkı gevrek ve etkili bir sound’a sahip olur. Her enstrümana ait stereo boşluklar verilir. Bu aşamaya kadar herşeyi kendiniz yapmış olsanız bile bu noktada mix için mutlaka yardım almalısınız.

8. Mastering

Mixing, parçanızın doğru ses dalgası kalitesine kavuşması için tek başına yeterli değildir.

Parça mixlendikten sonra, bir mastering mühendisi tarafından masterlanmalıdır. Prodüksiyon zincirinin son halkası bu aşamadır. Mastering, parçaya son pırıltıyı ekler, yüksek, temiz ve profesyonel duyulmasını sağlar Genellikle, bu aşamada kayıt stüdoysundan farklı bir mastering stüdyosu kiralanır.

Parça masterlandıktan sonra, şarkınız yayınlanmaya hazır hale gelmiş demektir! sayısız online marketing hizmetinden, radyolardan ve kayıt şirketlerinden, parçanızın pazarlanması ve promosyonu için hizmet alabilirsiniz.

Cesaret edin, cool şarkılar yaratın, bir sonraki Beatles’ın kim olacağını kimse bilemez!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s