Müzik Gruplarının 9 Prova Hatası


Sıradan müzisyenler tesadüfen bir müzik grubu oluşturmazlar, birlikte çalışmanın iyi bir fikir olduğunu düşünerek yola çıkarlar.
Bir müzik grubu, iyi yağlanmış bir makine gibi tıkır tıkır çaldıklarında gerçek bir müzik grubu haline gelmiş demektir.
Çekirdek grup her zaman müzik grubu olarak devam eder. Yeni müzisyenler bu gruba sadece müzikal olarak eklemlenirler. Böylece müziğin sularına beraberce dalarlar ve birbirlerine eşlik ederler.
Her şey bir gecede olup bitmez. Bazen hiçbir şey olmaz. Bazen bir grup üyesinden kurtulmanız gerekir çünkü bu grubun çıkarınadır.
Müzik grubu olarak sizin için en önemli mekân prova mekânıdır. İsteksiz olan grup üyelerini bile motive edip herkesin kendi partisini ortaya koyduğu yerdir prova mekânı.
Fakat prova süresince boş boş dolanırsanız eskisinden daha ileriye gidemezsiniz. Prova yaparken müzik grubunun elemanlarıyla harcadığınız zamanı değerlendirin. Eğlenin ama hata yapmayın, çalışılması gereken parçalarınız var!
Olması gerektiği kadar hızlı ilerleyemediğinizi düşünüyorsanız, şu hataları yapıyor olabilirsiniz.

1) Plansızlık
İşe odaklı olmak ve yeterlilik takıntısına sahip olmanın dezavantajları vardır. Provalarınızı iş toplantıları gibi değerlendirin, sadece canınızın istediğini giyme özgürlüğünüz var o kadar.
İş toplantısı kadar ciddi olmasa da, yine de yeterlilik yaratmak zorundasınız. Pratik yapmaya gittiğinizde hareket planınız olsun. Bundan sonraki 6 hatanın temelinde yatan ana hata budur. Planınız olmadan, kaybolmanız mümkündür, zorlayıcı şarkı bölümlerinde çalışamaz ya da yeni şarkılar yazamazsınız.
Eğer bir saatlik pratik zamanınız varsa, 5 dakikayı sohbete ayırın, 5 dakikayı ısınmaya ayırın, ve sonra daha iyi hale gelmek için grubun geri kalanıyla çalışmaya başlayın.
Önceki haftanın iyi konserlerini anlatarak tüm zamanı boşa harcamak yerine planınız olmak zorunda.

2) Çalışmak İstememek
Çalışın. Bunun alternatifi yok.
Çalışmak, eğlenmemek anlamına gelmez. Zor bir şarkı bölümünün üstesinden gelmek, soloyu hatasız çalabilmek son derece özgürleştiricidir.
Çalışmayı, daha cool ve daha artistik algılamaya çalışın. Prova salonuna girdiğinizde sizin işiniz çalışmaktan başka bir şey değildir.

3) Sürekli Aynı Şarkıları Çalmak
Tabiki, play listinizin üzerinden sürekli geçip, onları hatasız hale getirmek iyidir. Fakat, eğer hatasız hale gelmiş playlisti çalmaya devam ediyorsanız, bunun için prova yapmanızın anlamı yoktur.
Bunun yerine, hazır olmayan şarkıları, şarkı ve melodi fikirlerine çalışın. 6 hazır şarkıyı tekrar çalmak yerine, yeni bir şarkı fikri için 30 dakika çalışmak, yeni bir şarkının ana hatlarını ortaya çıkarmanızı sağlar.
Tekrarlara düşerek sırf kendinizi zorlamaya üşendiğiniz için prova sürenizi harcayıp yeni bir şey üretmemiş olursunuz.

4) Grup Üyelerinin Birbirlerini Zorlamaktan kaçınması
Bu, üçüncü maddeye benziyor. Birbirinize parça bölümlerinizle ilgili dürüst olun. Eğer gitar partisi size uymuyorsa, bunu dile getirin. Müzik grubu olmak işbirlikçilik gerektirir.
Şarkı yazan tek kişi varsa ve tüm partileri o yazıyorsa, neyin uyduğunu neyin uymadığı konusunda iletişimde olmanız gerekir. Yeni partiler yazmak zorlatıcı bir iştir ve hiç kimsenin beğenmediği bir parti üzerine uzun uzun çalışmak isiz rahatsız edebilir. Fakat bunun yerine vaktinizi bu partiyi daha güzel hale getirmek üzere harcarsanız yeni partiyi çalma hevesiniz daha yüksek olur.
Tam tersi de mümkündür. Bazı müzisyenler kendileri için yazılmış partileri beğenmezler, çok basit bulabilirler ya da farklı sebeplerden ötürü beğenmeyebilirler. Müzik grubunun diğer üyelerine harika duyuluyorsa o zaman partiyi beğenmeyen müzisyeni bu partiyi çalışmaya teşvik etmek üzere cesaretlendirmelidirler.

5) Sorunlu Kısımlara Odaklanmamak
Eğer çalışılması gereken bölüm bir balladın köprü kısmıysa, şarkının tümünü değil, köprü kısmını çalışın. Aksi vakit kaybolur.
Şarkının sadece çalışılması gereken kısmına odaklanın, aksi takdirde ana sorundan uzaklaşmış olursunuz. Bu sadece sosunun ısıtılması gereken bir hindinin de fırında gereğinden fazla kalmasına benzer. Bu üretkenlikten uzak olur.
Sorunu zımparalayana kadar tekrar tekrar aynı bölümü çalın. İlerleme kaydettikten sonra geneli görmek için şarkıyı baştan sonra çalabilirsiniz.

6) Provalarınızı Kaydetmemek
Müzik grubu provasının en etkili aleti taşınabilir kayıt cihazlarıdır. Tüm provalarınızı kaydederek, bir ay içerisinde birlikte çalacak hale gelebilirsiniz.
Kayıt alarak, prova sonunda kayıtları grup üyelerine gönderebilirsiniz. Evde provaları dinleyenler, her prova öncesi kendi ödevlerini belirleyebilirler. Herkes kendi hataları üzerinde çalışırsa, pratik zamanı geldiğinde şarkıların hızla iyileşmiş olduğunu fark edersiniz. Kayıt olmadan bir sonraki provayı beklemek gelişimi son derece yavaşlatır.
7) Ödevlerinizi Yapmamak
Eğer ödevlerinizi yapmıyorsanız, tabiki kayıt kısmının hiçbir etkinliği kalmaz.
Kayıtların tek başınıza geçirdiğiniz zamanda hatalarınızı gidermenizde size yardımcı olması beklenir. Sololar yazmak ve back vokaller ile armoniler üzerinde pratik yapmak için harika bir yoldur bu.
Fakat provalar dışında çalışmıyorsanız, tüm bu işlem anlamsızlaşır. Üstelik müzik grubunun diğer üyeleri üstlerine düşeni yaparken siz yapmıyorsanız bu çok rahatsız edici olacaktır.

8) Bir Sonraki Provayı Planlamamak
Her prova için plan yapmanız gerektiği gibi, sonraki provayı da planlamak oldukça üretkenlik sağlar.
Sorunlar aklınızda tazedir ve provadan çıkmadan önce bunları not alırsanız, bir sonraki provada ele alabilirsiniz. Taze şarkı fikirlerinizi unutmamak için bir sonraki prova için notlar almak çok önemlidir ve çalışmalarınızı akıcı hale getirir.

9) Müziğinizi Sevmemek!
Bunu hata olarak sayamayız belki ama müziğinizi sevmiyorsanız boşa vakit harcıyorsunuz demektir.
Bazen müziği seversiniz fakat grup üyelerini sevmezsiniz. Eğer davulcunuz işinizi kolaylaştırmıyorsa başka bir davulcu bulun.
Bu kulağa sert gelebilir fakat her hafta prova yapıyorsanız, gönülsüzce gelmek, gönülsüzce çalışmak ve etkileyici olmayan bir müzik yapmak için değildir. Amacınızla gidişatınız birbirinden ayrılıyorsa, acımasız olmalı ve oyuncu değiştirmelisiniz.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s