Ses Teli Zedelenmesi Nasıl Önlenir?

Adele, John Mayor, Keith Urban ve Stephen Tyler’ın ortak bir noktaları var. Hepsinin kariyeri ciddi vokal sorunları sebebiyle aksadı. Şarkı söylemek bir spordur ve sesimize yüklediğimiz talep, ciddi bir maraton koşucusununkiyle benzer olabilir, kasların günlük sıkışması, kas üstünde gerilim yaratır. “21” albümü 10 milyon kopyanın üzerinde satmış olan Adele, Amerika turnesinin ortasında 17 konser iptal etti ve ses telleri üstündeki iki kanama noktası sebebiyle lazer operasyon geçirdi.

Bu genellikle ses tellerine patlayana kadar ard arda birkaç gece yüklendikten sonra yaşanır. Ses telleri öylesine yorulmuştur ki, kan damarları çatlama riski taşır hale gelirler.

Stephen Tyler’ın da aynı sorunu yaşadığı belirtilmişti. Keith Urban kendi ses tellerinde nodül olduğunu keşfettiğinde, 2011-2012 “Get Closer” turnesini iptal etmiş ve doktorları tarafından 3 aylığına sessiz kalması istenmişti. Üç ay mı? Bunu en son kim yapmış olabilir ki? Hele enstrümanı bedeninin içinde her alan bir şarkıcı için bu çok zor. John Mayor’un durumunda operasyon öncesi ciddi bir zedelenme görülmüştü. Yanlış teknikle sürekli, üst üste şarkı söylemekten kaynaklanan ses telleri travması.

Tüm medikal durumlarda olduğu gibi, önlem ANAHTARdır… ve operasyondan daha ucuzdur.

Ses Telleri Sorunlarının 10 Sebebi

 1. Dinlenmeden sürekli şarkı söylemek
 2. Dengesiz beslenme
 3. Sigara içmek
 4. Uyuşturucu kullanmak
 5. Gürültüyü bastırmaya çalışarak yüksek sesli konuşmak
 6. Yanlış ses çalışmaları
 7. Sahne öncesi ve sonrası ses tellerini yeterince kayganlaştırmamak
 8. Boğaz temizlemesi
 9. Çığlık atmak
 10. Kötü monitörler (Şarkıcının kendini duymasını sağlayan kabinler)

Ses tellerinizi sağlıklı tutmak için ipuçları

 • İyi bir vokal koçu bulmak kendiniz için yapacağınız en iyi şeydir. Koçunuzun önceden ses nodülü ve travmaları olan sanatçılarla çalıştığından emin olun.
 • Eğer sesinizde yavaş gelişen ya da ani bir değişiklik varsa, tıbbi görüntülemeye başvurun ve ses tellerinizin durumunu net şekilde öğrenin.
 • Enstrümanınızın vücudunuzun içinde olduğunu ve onunla iyi yaşamak için ona zarar verecek bir şey yapmamanız gerektiğini bilerek yaşayın, sağlıklı yaşayın.
 • Sigara içmek aptalca bir süreçtir, tabi eğer sadece üç notalık bir ses aralığınız olsun istemiyorsanız. Sigara içmeyin.
 • Uyuşturucu, sesinizi asit gibi eritir, uyuşturucu kullanmayın.
 • Şarkı söylemeden önce bol yemek, bir top yutmak gibidir. Az yemek yiyin.
 • Şarkı söylemeye başlamadan önce konuşmak saçmadır, şovdan önce tanışmalar ve iyi dilekler için kimseyle görüşmeyin, konuşmayın, şov sonrasında da sesinizi dinlendirmek için bunu minimumda tutmanız gerekir. Performans öncesi ve sonrası konuşmamaya çalışın.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s