Canlı Performans Müzisyenleri için 5 Sahne Kuralı

Bağımsız bir müzik grubu olarak, küçük sahnelerde ya da büyük spotlar altında sayısız şova çıkarız. İletişim, Saygı ve networking her şovun hakkından gelmenin gereklilikleridir. Yeni hayranlar edinmek, ilişkiler inşa etmek ve harika bir şov sunmak lafta değil gerçekte olacaksa, gerçeğe giden yol görev adamı olmaktan geçer.

Sahne alacağınız mekâna gittiğinizde, performansınız için hazırlanın, sahneye çıkın inin, sahnenin 5 kuralını aklınızdan çıkarmayın ve size verilen sahne fırsatını iyi değerlendirin.

1 Araştırın ve hazırlanın

Sahne alacağınız mekana vardığınızda, muhatabınızı bulun, eşyalarınızın yükleneceği kapıyı, ekipman ve depo alanlarını öğrenin. Çoğu yerde, sahne öncesi müzik grubunun zaman geçirebileceği bir alan vardır. Eşyalarınızı sahneye aldıktan sonra, gitar donanımı ve davul ekipmanını bir araya getirin. Unutmayın, sahneye ne kadar hızlı yerleşirseniz, sound check ve davulu kurmak/toplamak için o kadar fazla vaktiniz olur, şov öncesi bu sayede büyük zaman kazanırsınız.

Şimdi grubunuzu ses sorumlusuyla tanıştırın, ismini öğrenin, nazik olun çünkü ses sorumlusu sahneye çıktığınız andan itibaren sizin her şeyiniz olacaktır. Unutmayın ki onlar harika ya da berbat duyulabilecek bir şov için defansın son çizgisindedirler.

Kurulumu yaptıktan ve yeterince hazırlandıktan sonra, dinlenme alanınıza geçip, sahneye çıkacak diğer gruplarla iletişim kurmaya ve network oluşturmaya başlayabilirsiniz.

2 Sahnenin set up koordinasyonu

Çıkma vakti geldi, sizden önceki grup son notayı bastığında, ses sorumlusu fişek gibi hareket etmeye başlar ve sizin sahnenizin kurulumu başlar. 1 Araştırın ve hazırlanın kuralındaki tüm hazırlığı hatırlayın, sizden önceki grubun eşyalarını indirmesine yardım etmeniz bile gerekebilir.

Şimdi bir zincir gibi çalışın. Önce davulcunuza yardım edin, son birkaç parçası kaldığında vokaller, gitaristlere yardım etmelidir. Gitaristler, tüm efekt pedallarını bir araya getirmeli ve sahneye olabildiğince hızlı hazır hale gelmelidirler. Sahne görevlilerine mikrofon yerleştirmesi, vokal sayısı ve diğer tüm detaylarla ilgili bilgi verip yardımcı olmalısınız. Önceden kopyasını aldığınız bir sahne planınız varsa işe yarayabilir. Unutmayın, ses ve ışıkçılar her grup için tüm gece çalışırlar bu yüzden onlara yardım ederseniz, işleriniz karşılıklı kolaylaşmış olur.

3 Düzgün bir sound check

Düzgün bir sound check her zaman elde edilemez ve şovlar bu sebeple gecikir. Yine de eğer ilk iki kuralı doğru izlerseniz, sound check için daha fazla vaktiniz olur. Vokaller, sahneyi yönetmelidirler. Mikrofonu olmayan müzisyenlerin ihtiyaçlarını sorumlulara vokaller iletir. Sonra birkaç ölçü çalın, nasıl bir duyum olduğuyla ilgili bir fikir edindikten sonra, taleplerinizi açık ve net şekilde iletin.

Performansınız başladıktan sonra sesle ilgili yeni ayarlar ve monitörlerle ilgili taleplerden uzak durun, bazen bunu yapmak zorunda kalabilirsiniz fakat seyircinin bundan nefret ettiğini unutmayın.

4 Katıl, Yönet, Eğlendir

Sahnede geçirdiğiniz süre boyunca, her saniyenin bazen daha çok bazen daha az, ama her zaman değeri vardır. Bunun keyfini çıkarın! Hisse kendinizi kaptırın ve bu enerjiyi seyirciye yansıtın. Ne kadar zor olursa olsun, bir ya da 1000 kişi olsa bile, bu son sahneniz olacakmış gibi performans sergileyin. Her şey bir yana, orada ki kalabalığın eğlenmek için orada olduğunu unutmayın ve ona göre muamele edin.

Solistin, sahneye çıkan tüm grupları bilmesi gerekir, eğer diğer gruplardan bahsedecekse bunu hepsi için yapmalıdır. Sadece bir iki gruptan söz edip diğerlerini kenara bırakmaktan daha kötü duyulacak bir şey olamaz. Parçası olduğunuz şova hâkim olun. Şimdi rolünüzü yükseltin. Eğlendirmek için oradasınız!

5 Sahneyi Hızlı Boşaltın

İşiniz bitti, setinizi tamamladınız. Şimdi Sahneden hızla kaybolun. Setiniz bittikten sonra sahnede oyalanmaktan daha kötü bir şey olamaz! Davulcular, standlarınızı ve zillerinizi tek tek sökmekle uğraşmayın. Gitarcılar, kablolarınızı düzenli bir şekilde katlayarak kurularına koymanıza gerek yok. Sahneden inin! Hemen! Unutmayın, arkada bekleyen başka bir grup daha var ve saat ilerliyor, onların sound check zamanından çalmamalısınız.

Canlı şovlar için anlatılacak bir ton başka kural olsa da, sahnenin ilk beş kuralı budur, her sahneniz için diğer müzisyenlere saygı göstermek ve başarılı bir gece geçirmek organize olarak mümkündür.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s