Kendi Şarkılarınızı Söylerken Yapmanız ve Yapmamanız Gerekenler

1 Çekinmeyin

Kalbinizden çıkmış, kendi yazdığınız bir şarkıyı söylerken ilk zamanlar çoğunlukla güvensiz hissedersiniz. Bir dereceye kadar bu his normal olmakla birlikte eğer güvenli bir tavır sergilerseniz, şarkınız seyirciye daha etkili geçecektir. Örneğin, şarkılarını söylemeye başlamadan önce önsöz sunmak rahatsız edici olabilir. “Umarım beğenirsiniz” gibi bir başlangıç cümlesi güvensizliğinizin çığlığı gibi duyulur.

2 Her şarkının anlamını açıklamayın

Melodinizle ilgili harika bir arka plan hikâyeniz olması müthiş olabilir. Eğer hikâyenizi anlatırsınız, bu hoş olabilir evet, fakat her şarkının başında, “ bu şarkının hikâyesi…” diye söze başlamanız kesinlikle gereksizdir.

Brooklyn’li şarkı yazarı Mark Allen Berube’ye göre “çok çok ilginç olmadığı sürece, şarkının ne zaman/nerede/neden yazıldığı seyirciyi ilgilendirmez. Sadece şarkıyı duymak isterler ve şarkıyı sadece şarkı üzerinden değerlendirirler.”

3 Diğer yandan şarkılar arasında tümden sessizliğe gömülmeyin

“Şarkılar arasındaki sessizlik de hoş değildir” diyor Berube. “Seyirci ile iletişim kurmalısınız.” Peki, doğaçlama konusunda iyi değilseniz? Utangaçsanız, içe dönükseniz ve gözlerinizi gitarınızın tellerinden ayırmak istemiyorsanız? Bu durumda şarkı arası konuşmalarınızı önceden pratik etmelisiniz. Merak etmeyin, herkes kısa bir anlığına da olsa gözlerini seyirciye dikip bir ya da iki satır laf edebilir. Bundan memnun kalacaklarına emin olabilirsiniz.

4 Şarkıyı tam verimlilikle sunduğunuzdan emin olun

“Performansınıza kattığınız duygu seyirciyi ele geçirir” diyor, Jersey City’den şarkıcı ve söz yazarı Scott Wolfson. “Bu yüzden parçayı gerçek anlamında bir performansa dönüştürün, insanlar şarkınızı bilmiyor olsalar bile, duygunuz bulaşıcı olacaktır,” diye açıklıyor. “eğer yaptığınız şeyden keyif alıyorsanız aynı şeyi sizi izleyenlere yaşatma ihtimaliniz yükselir.”

5 Söyleyeceğiniz şarkı için enstrümanınızın hazır olduğundan emin olun

“Capo’nun doğru perdede olduğundan emin olun” diyor şarkı yazarı ve sahne yorumcusu Olivia Schwartz. Bu harika bir tavsiye—gitarınızın akordu olduğundan, tam anlamıyla hafızanıza yerleştiremediğiniz bir şarkının sözlerinin yanınızda olduğundan ve hatta gitarınızın kablosunun takılı olduğundan bile emin olmalısınız. Tüm bunlar, okurken küçümsenen tavsiyelerdir fakat sahnede karşılaştığınızda yarattığınız ambiyansa gölge düşürecek detaylardır.

6 Keyif Alın!

Kendinize ait orijinal parçaları çalmak/söylemek kuşkusuz zorlayıcıdır. Ama bundan keyif almak, tüm olayın 99.9%’udur. “Sadece bunu yapın, keyif alın, kendinize ait bir şarkıyı gerçekten keyif duyarak söyleyemezseniz, bunu yapmanızın hiçbir anlamı yoktur”, diyor Sahne yorumcusu Debra Elliott.

*Yazı, Songwriting Scene adlı kullanıcınn “Do’s & Don’ts  makalesinden çevrilmiştir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s