Daha Etkili Müzik Kompozisyonları Yaratmanın 8 Yolu

songwriter_with_guitar

Şarkımız için harika bir final bulmayı ya da ana melodiyi çıkarma zorluğunu.

Müzik kompozisyonun en baş ağrıtıcı yanı budur, özellikle de bir teslim tarihiniz varsa. Bu makale, daha etkili müzik kompozisyonu için bazı öneriler içeriyor.

  • Fikirlerinizden çabuk vazgeçmeyin

Kompozisyoncular ve şarkı yazarlarının başına bu hep gelmektedir, fikirlerine uzun süre yatırım yapmazlar. Eğer sık sık baştan başlıyorsanız ve dönüp dolaşıp sonuca varamayacaksınız demektir. Şu cümle, tüm zamanların en ünlü yaratıcılarından birine aittir ve konu müzik kompozisyonu ise yüzde yüz doğrudur;

Deha, ilhamın yüzde biridir, işin yüzde doksan dokuzu, terlemektir. Thomas Edison

Tabi ki baştan başlamanız gereken bazı durumlar olabilir, fakat bu ancak fikirlerinizi geliştirmenin tüm farklı yollarını keşfettikten sonra olabilir.

  • Her gün bir şeyler yazın

Bir şarkı yazarı olarak azim göstermek, bir önceki kuralın devamı niteliğinde. Maalesef her gün X sayıda ölçü yazacağınızı öngöremez, hedefleyemezsiniz. Kompozisyon bu şekilde işlemez, bazı günler diğerlerine göre daha üretken olabilirsiniz.

Yine de her gün bir şeyler üretmeye çalışın, ne kadar az olduğunun bir önemi yok, önemli olan sürecin işlediğini hissetmeniz ve kompozisyonunuzu bitirmeye giden yolda motivasyon kazanmanız.

  • Kompozisyonunuza başlamadan önce yürüyüş yapın

Müzik üretme masanıza direkt olarak dalış yapmadan önce yürüyüş yapın. Ekstra oksijen ve açık hava daha iyi odaklanmanıza sebep olur. Doğadan ve gördüklerinizden etkilenerek ilginç müzikal fikirler ya da sözler üretebilirsiniz.

  • Ürettiğiniz müziği dinlenmiş kulakla dinleyin

Düzenli aralar vermelisiniz, sürekli tekrar eden melodileri ve fikirleri dinleyen kulaklar yorulacaktır. Bir gün ürettiğiniz müziği ertesi gün dinlediğinizde neden burun büktüğünüzü hiç merak ettiniz mi? Eğer aynı müzik pasajı üzerinde çok uzun süre çalışırsanız, kulaklarınız duyduğunu kabul etmeyi öğrenir. Bu özellikle mix sürecinde yaşanmaktadır.

  • Bir yapı belirleyin

Kompozisyonu önceden planlamak özellikle bazı durumlarda gerçekten çok işe yarar. Eğer film müziği yazıyorsanız, müziğin sahneye oturabilmesi için aklınızda bir yapı olması gereklidir. Yine de, planlamanın yaratıcılık üzerindeki zedeleyici etkisi tartışılabilir. Her iki yoldan da kompoze etmeli ve hangisinde rahat ettiğiniz kendiniz belirlemelisiniz, fakat müzik yazarken kafanızda kaba da olsa bir plan olması çok işinize yarayacaktır.

  • Diğer müzisyen ve arkadaşlarınızın fikirlerini alın

Genellikle, ürettiğiniz iş üzerinde ikinci bir fikre ihtiyacınız olur. Arkadaşlarınıza dinletin ve sorun. Özellikle müzisyen olmayanların verebileceği feed back’ler sizi çok şaşırtabilir ve işinize çok yaratabilir. Tüm eleştirileri yapıcı olarak kabul edin ve dinlettiğiniz müzikte neyi sevip neyi sevmediklerini mutlaka sorun.

  • Daha önce hiç denemediğiniz bir stilde yazın

Bir müzisyen olarak bu sizi gerçekten geliştirir. Eğer hip hop yazıyorsanız, jazz deneyin. Eğer film müziği yazıyorsanız, garaj müziği yazın. Kendinize duvara çarpmış gibi hissedebilirsiniz, sadece farklı müzikler dinleyin ve kendinizi bırakın.

  • Diğer kompozisyonu, şarkı yazarı ve üreticilerinden öğrenin

Favori müzisyenlerinizin fikirlerini nasıl geliştirdiğini öğrenmeye çalışın, bu kendi fikirlerinizi yaratırken size çok yardımcı olacaktır. Kompozisyon ve üretimle ilgili önerilerinin olup olmadığını görmek için web sitelerini ve sosyal hesaplarını inceleyin.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s